Ağız ve Diş Sağlığı

Gargaralar, diş macunları, dil macunları, nefesi tazelemek için spreyler, sakızlar… Hepsi temiz bir ağız ve dişler için. Cilt için nasıl düzenli rutinlerimiz sayesinde daha sağlıklı bir tene sahip olabiliyorsak, diş ve ağız sağlığı için de aynı disiplin gereklidir. Yoksa erken yaşta çürükler, rengi değişmiş ve sağlığını kaybetmiş dişler ve ağız kokusuna mahkûm oluruz.

Dudaklarımız ne kadar güzel olursa olsun, gülümsediğinizde veya konuştuğunuzda ortaya çıkan kötü görüntü ve koku her şeyi siler geçer maalesef.

Ağzın içinde barınan bakteriler, yediğimiz gıdalardaki atıkları kullanarak (bilhassa şeker) dişlerin üzerine yapışan plak dediğimiz yapışkan maddeyi biriktirirler. Bu madde üzerinde bakteriler, gayet güzel tutunup faaliyetlerini sürdürürler. Oluşturdukları asit ise dişlerimizin minesini eritir. Dişin yapısını eriterek çürük oluşmasını neden olur.

Diş ve ağız sağlığı için, diş macunlarının hemen hepsinin reklamında bu sevimsiz bakterilerden ve plaktan bahsedilmesinin sebebi budur.

Diş eti hastalıkları ve diş çürükleri, ağız kokusunda sebep olabilr. Elbette bunun dışında da koku sebepleri var. Karaciğer, şeker, böbrek, sinüzit gibi bazı rahatsızlıklar da ağızda kokma yapabiliyor. Mesela diyet yaparken veya oruçluyken vücutta su eksildiğinde -protein ve yağ çözünmeye başladığında- ağız kokusu olur. Dil üzerindeki bakterilerse en sık rastlanan ağız kokusu sebebidir.

Ağız hijyeni bozulunca diş eti hastalıkları başlar. Koku, bu hastalığın tek sorunu gibi görünse de esas problem ve tehlike, zamanla dişin çene kemiğinde tutunmasının da tehlikeye girecek olmasıdır.

Bu sebeple gargaralar ve diş macunları, ağız sağlığının olmazsa olmazlarıdır.

Plağı düzenli şekilde temizlemek ve yenisinin oluşmasına izin vermemek için diş macununuzun yanında gargaranızın da bulunması gerekir.

Dil üzerindeki bakteriler temizlenmesi en zor olanlardır. Diş fırçası bazen yeterli olmayabilir. Bunun için üretilmiş dil temizleme ürünlerini kullanmanızı öneririz.