Diş Ve Ağız Bakımı

Dişleri ve dişetlerini temizlemek için doğru fırçalama yapılması önemlidir. Diş fırçası yumuşak, naylon kıllı ve yuvarlak uçlu olmalıdır. Böylece fırçalama işlemi sırasında dişler ve dişetleri zara görmez. Diş fırçalama işlemi ufak hareketlerle, dişetini de içine alacak şekilde, yapılmalı, özellikle en arka dişlerin, dolgu ve kronların temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Dişler sırasıyla; üst dişlerin dış yüzeyleri- alt dişlerin dış yüzeyleri, üst dişlerin iç yüzeyleri- alt dişlerin iç yüzeyleri, üst ve alt dişlerin çiğneyici yüzeyleri, en son olarak da dil fırçalanmalıdır.

Fırça dişetinin başladığı bölgeye 45 derece açı ile yerleştirilir. Fırçanın kılları hem diş yüzeyine hem de dişetine temas etmelidir. Dişlerin dış yüzeylerini fırçalarken, diş fırçası 2-3 dişi içine alacak şekilde ve arkaya ve öne yuvarlak hareketler yaparak dişetinden dişe doğru fırçalanmalı ve daha sonra yandaki 2-3 diş için aynı işlem tekrarlanmalıdır. Dişlerin dış yüzeylerinin fırçalanması tamamlandıktan sonra iç yüzeylerine geçilmelidir. İç yüzeylerde de fırçalama işlemi aynıdır. Ön dişlerin arka kısmında diş fırçası dik tutulur. Fırçanın ön
yarısı kullanılarak yukarı ve aşağı hareketlerle alt ve üst ön dişlerin iç yüzeyleri fırçalanır. Diş fırçası dişlerin çiğneyici yüzeyi üzerine yerleştirilir ve ileri-geri hareketle alt ve üst arka dişlerin çiğneyici yüzeyleri fırçalanır. Dişlerin fırçalanması işlemi tamamlandıktan sonra dil de fırçalanmalıdır. Böylece dil yüzeyinde fena koku oluşturan bakteriler uzaklaştırılmış olur. Dilin fırçalanması ile fena ağız kokusunu büyük oranda önlemek mümkündür.

Diş fırçanın kılları aşınma belirtileri gösterince değiştirilmesinde yarar vardır. Bu da genellikle 2- 3 ayda değiştirmeyi gerektirir. Ayrıca soğuk algınlığı geçirdikten sonra da bambu diş fırçası
değiştirilmelidir.

Diş fırçası kadar kullanılan diş macunu da önemlidir, günümüzde değişik şartlar için üretilmiş macunlar vardır. Diş çürükleri, diş eti hastalıkları, tartar (diştaşı) ve hassas dişler için. Hangi dişmacununun sizin için uygu olduğunu doktorunuzdan öğrenebilirsiniz.

Dişlerinizi günde en az iki defa, tercihen kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce fırçalayınız. Diş fırçalama işlemi bitince dili de fırçalamak gerekir. Dişlerin yanlış fırçalanması, dişetlerine zarar verebilir ve diş minelerinin aşınmasına sebep olabilir. Diş fırçalama işlemi bir süre sonra yapılmalıdır. Aksi takdirde, dişlerde aşınma ortaya çıkacaktır.

One Comment on “Diş Ve Ağız Bakımı

  1. Rosol a battu le noue-nclidien ? Excellent ! Parfait ! Il me plaît de plus en plus. Un homme bon.Canal qui investit dans le tennis, haha, on voit que les Qataris sont passés par là ; faute de grives on mange des merles !

Comments are closed.