İdeal Diş Fırçası Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir diş fırçasının nasıl olması gerektiği, diş fırçasını ıslatıp kullanmanın doğru olup olmadığı, diş fırçasının hangi aralıklarla yenilenmesi gerektiği… Bu tür sorular diş fırçası seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

Fırçanın orta sertlikte olanı idealdir.

Dişler vücudumuzdaki en önemli organlarımızdan biridir. Kabul edersiniz ki yemek yemekte, nefes almak kadar hayati önem taşıyan bir fonksiyondur. Sindirim de ağızda başlar. Dolayısıyla dişleri korumanın yolu, iyi yapılan ağız ve diş temizliğinden geçer. Dişlerin günlük bakımını düzenli ve doğru yapmak, yaşam boyu sağlıklı bir şekilde kullanabilmenin en kolay yoludur.

Diş fırçalamaktaki amaç,  diş ve kök yüzeyleri üzerindeki bakteri plağını yok ederek ağız içerisinde hijyeni sağlamaktır. Bu durumda da başrolü diş fırçası almaktadır. Piyasada fazlasıyla diş fırçası markası ve çeşidi bulunmaktadır. Fakat ideal olan orta sertlikte, kıl uçları mikroskopik olarak yuvarlatılmış olup mineyi çizmeyen diş fırçalarıdır. Ayrıca fırçayı ıslatarak diş fırçalamaya başlamak en çok yapılan ve bilinen yanlışlardandır. Doğrusu fırçayı ıslatmadan dişleri fırçalamaktır. Çünkü ıslanan fırça çok yumuşar ve fonksiyonları azalır.

3 Diş fırçanız birden olsun.

Fırçaların kullanıldıktan sonra kuruması için yeterli zamanı vermek adına her öğün için ayrı bir diş fırçası kullanılması yani kişinin 3 diş fırçasına sahip olması önerilmektedir. Nemli olan diş fırçalarında bakteri kolonileri gelişmektedir. Bu sebeple de diş fırçalarının kullanmadan önce kuru olmasına özen gösterilmesi gerekir.

Diş Fırçanızı Belli Aralıklarda Değiştirin.

Diş fırçaları 3-6 ay arası değiştirmek gerekir. Bazı diş fırçalarında renk endikatörleri bulunmaktadır. Rengini kaybettiğinde fırçanın ömrünün bittiği anlaşılmaktadır. Fakat renk vermese bile genellikle 3-6 ayda eskimektedir.

Doğru Diş Fırçalama:

  • Her öğün sonrası kuru bir diş fırçası ile dişlerin fırçalanması,
  • 2 dakika boyunca diş ve diş eti birleşimi üzerinde, fırça uçları 45 derecelik açı dişeti oluğuna doğru yerleştirilen fırça ile oval-dairesel hareketlerle fırçalanması,
  • Sonra diş etinden dişe doğru süpürme hareketinin yapılması,
  • Ardından da mine yüzeylerini dairesel hareketlerle her yönden süpürülmesi,
  • Bu fırçalama işlemlerinin alt ve üst çenelerde, ön, yan ve arka dişler için eşit sürelerde yapılması gerekmektedir.