Sararan Dişler

Dişlerimizin rengi genetik olarak belirlenir. Anne karnındayken, annenizin aldığı ilaçlar bile diş renginizi etkileyebilir. Doğuştan gri renkli dişleri evde beyazlatmaya çalışıp mineyi yıpratmak ve diş etlerine zarar vermek yerine dişçide beyazlatma işlemini yaptırmak diş sağlığı açısından daha doğru olacaktır. Diş etlerinin koyu renkli olması dişi daha beyaz gösterir. Gri kumaşın üzerine bir beyaz obje koyun. Çok büyük zıtlık olmayacağından obje olduğundan daha koyu gibi durur. Koyu renkli bir kumaşın üzerine konulan beyaz bir fincanın daha da parlak ve aydınlık durması gibi…

Diş etleriniz sağlıklı canlı pembe ise dişleriniz optik yanılsama ile daha beyaz görünecektir zaten. Ağız gargaraları, diş etinin sağlığını destekleyen bakım ürünleri dişeti ve renginin de sağlıklı kalması için üretilmiştir.

Kırmızı şarap, kahve, sigara, alkol kullanımı dişlerin sararmasına sebep oluyor. Ağartıcı içeriklerle dişlerin dışındaki bu sarı renk giderilebiliyor. Ancak çok sert fırçayla uygulamamalı, sistemli beyazlatıcı diş ürünü kullanmaya devam ederek zamanla açılmasını beklemek gerekir. Kömür tozu, meyankökü, soda, silika veya kalsiyum karbonat ile dişleri bir nevi cifleme işlemi yapan parlatıcı tozların da sararmış dişlerin üzerindeki lekeleri açmada etkileri vardır. Çok sık uygulanarak diş minesi zedelenmemelidir. Yumuşak fırçayla, bastırmadan uygulanır. Kahve, sigara ve bilhassa kırmızı şarap tüketmeye devam ettikçe sararma da yeniden oluşacaktır.

Dişleriniz parlak beyaz değilse, kahverengi, mor ve sarı tonları (oranj) olan rujları kullanmayın. Dişleri olduğundan daha sarı gösterir.

Yaşla beraber de dişlerin beyazlığını kaybettiklerini unutmayınız. Diş hekiminiz yorgun ve rengini kaybetmiş dişleriniz için durumuna ve yapısına uygun beyazlatma yöntemini seçecektir.